Whatsapp Hattı
Kitap Baskı Fiyatı Hesapla Kitap Başvurusu Yap Alo Bilgi: 0 544 687 66 90ÜYE GİRİŞİSEPETİM
Üye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üyelik Kaydı
Hizmetlerimizden faydalanmak ve kayıtlı üye olmak için başvuru yapın.
Hemen Üye Ol
Üyelik Hizmetleri
ARA

Şiir Kitabı Çıkarmak İsteyenlere Bilgi

Şiir Kitabı Çıkarmak

Şiir kitabı çıkarmak isteyenlere daha önceleri kitap çıkarmak isteyenlere defalarca söylediğim şeyi söyleyeceğim; İyi şiir yazabilmek için çok şiir okumalısınız.

Çok şiir okumaktan kastettiğim, birkaç meşhur şairin her şiirini okumak değildir. Birçok şairin birçok şiirini okumaktır. Bu konuda başvuracağınız en güzel kaynak antolojiler olacaktır. Fakat şiir antolojilerinin de şöyle bir çıkmazı vardır; tüm antolojilerde hemen hemen aynı şairlerin aynı şiirleri yer almaktadır. Bu tekrara düşmemek için, konulara göre antolojileri tercih etmek doğru bir karar olur. Mesela "Ölüm Şiirleri Antolojisi, Ayrılık Şiirleri Antolojisi" gibi.


Muhakkak ki okuduğunuz şairler arasında kendinizi yakın hissettikleriniz olacaktır. Onlara daha fazla vakit ayıracak, onların şiirlerini daha çok okuyacaksınız. Fakat bunun tehlikeleri vardır. Bazen çok okuduğunuz bir şair sizi etkisi altına alıp kendisine benzetebilir.
Şairleri etkisine göre ikiye ayırabilirim. Elbette ki bu ayrım tamamen kişisel değerlendirmemdir, şiir eleştirmenlerinin daha ayrıntılı tasnifleri olacaktır ;

Birincisi: Anaç şairlerdir. Bu tarz şairlerin şiirleri okundukça yeni şairler ve şiirler doğabilir. Bu yüzden doğurgandır, anaçtır. Ece Ayhan'ı bu sınıfta sayabilirim.

İkincisi: Katil şairlerdir. Bu tarz şairler, güçlü imgelemleri ile tesir ettikleri kişileri yavaş yavaş kendilerine benzetirler.Şekil, üslup ve söylem olarak bir de bakmışsınız ki tamamen o şaire benzemişsiniz. Onun ekolünde bir öğrenci olarak kalmışsınız. Bu sınıfa Küçük İskender'i çok rahatlıkla koyabilirim. Onun sıkı takipçileri küçük birer Küçük İskender olmaktadır. Ama kendi ekolünün kurucusu olduğu için de onu aşamamaktadırlar. Dolayısıyla bu tarz şairler katil şairlerdir. Yeni şairleri öldürürler.
Etki altında kalmamak adına kitaplara uzak kalmak doğru olmayacaktır. Bu olumsuz durumu aşmak için en başta söylediğimizi tekrar söyleyelim, çok şiir okumak gerekir. Sadece şiir de değil; şiiri besleyen halk müziği, sanat müziği eserlerini dahi şiir gibi okumalı.

Şiir diğer yazın türleri içerisinde en zoru, en sıkısı, en muhteşemedir. Şiir bir el bombasıdır. Bir el bombası birkaç ton kömürün enerjisini sıkıştırmıştır içinde. Ve bu enerjiyi birkaç saniyede dışarı çıkarır. Şiir de aynen böyledir, belki 600 sayfalık bir romanda söylenecek her şeyi bir dizede söyler. Bazen bir ömrün özetini bir dize ile yapar şiir.


Şiirin bu kadar muhteşem kuvveti olmasına rağmen, maalesef şiir kitapları çok popüler değil. Sosyal medyada her beş paylaşımdan biri bir şiire ait dize, hatta siyasilerin, muhalefetin, vaizlerin, sarhoşların herkesin ağzında dolaşıyor şiir. Ama şiir kitapları raflarda kendisine en son rastlanan kitaplar. Hatta bir kitaplıkta şiir kitabı var ise, oraya zengin bir kitaplık diyebiliriz. Bunun sebebi belki de yarısı boş sayfalara para vermeme bencilliğidir. Sosyolojik olarak deşilmeli. Belki de, şiirin internet üzerinden kolay ulaşılabilir olması ve düz yazım türleri gibi saatlerce okuma mecburiyetimizin olmamasıdır.

Şiir kitabı çıkarmak isteyenler, sebep her ne olursa olsun, şiir kitabım çok satacak diye hayaller kurmamalıdır.

Şiir kitabından para kazanır mıyım? diye soruyorsanız, bu oldukça zordur.

Hala söylediğime ikna olmadıysanız, size en yakın kitapçıya gidin, hayatta olduğunu bildiğiniz meşhur bir şairin şiir kitabını alın ve kapağı çevirin. Kitabın künyesinde kaç adet basıldığı ve kaçıncı baskı olduğunu okuyun. Sonra basit bir matematik işlemiyle şairin ne kadar kazanmış olabileceğini hesaplayın. Özellikle hayatta olan şair dedim, çünkü öldükten sonra durumlar değişebilmektedir.

Şiir kitabı çıkarırken nelere dikkat etmeli bunları sıralayalım.

  • İster telifli, isterse kişisel destekli yayıncı olsun, yayınevine özen gösterilmiş bir dosya gönderin.
  • Dosyadaki şiirleri basım sırasına göre dizin.
  • Şiirleri bölümlere ayırmanız gerekiyorsa bunu siz yapın, editörden beklemeyin. Çünkü sizin dosyanıza en hakim kişi sizden başkası değildir.
  • Her yazdığınız şiiri dosyaya eklemeyin. Önce bir ayrım yapın. Daha sonra yayına karar verdiklerinizi tekrar gözden geçirin ve bunların içinden de bir eleme yapın.
  • Yazdıklarınızı yazım ve imla yönünden inceleyin. Şiirde bir kelimenin başta, ortada veya en sonda olması her şeyi değiştirebilir.
  • Basılması için ayırdığınız şiirleri sesli okuyun. Kulağınızı tırmalayan yerleri not alın ve tekrar gözden geçirin.

Peki "şiirlerim bir kitaba girecek kadar iyi mi?" Şiir kitabı çıkarmak ve şiir kitabı bastırmak için yeterli miyim? bunu öğrenmenin en kolay yolu değerlendirmeye sunmaktır. Bunun için şiirle çok alakası olmayan birinden de, şiir konusunda ihtisas saydığınız başka birinden de değerlendirme alın. Değerlendiren sayısı ne kadar çok ise istatistiksel olarak değerlendirme o kadar doğru olacaktır. Bu değerlendirmeler tatmin etmez ise yayınevi görsün, şiir editörü değerlendirsin derseniz de şiirlerinizi info@tilkikitap.com adresine gönderebilirsiniz.

Kişisel destekli yayıncılık ile şiir kitabı çıkarmak ne kadar veya şiir kitabı bastırmak kaç lira diye soruyorsanız, bunun için şiir kitabı baskı paketini inceleyebilirsiniz.

Şiirle kalın.

Kitap Baskı Yazıları

©2008 - 2023, Tilki Kitap / Kitap Şeyleri ortak iştirakidir.
Tilki Kitap : Çamlık Mahallesi, İkbal Caddesi, Dinç Sokak, No:25, Er Plaza İş Merkezi, K:1, D:2, Ümraniye/İstanbul
M. Hizmetleri : 0 544 687 66 90
Fax : 0 544 687 66 90
Telefon : 0 544 687 66 90
E-Posta : proje@tilkikitap.com

Numaranızı Yazın Sizi Arayalım

0%