Whatsapp Hattı
Kitap Baskı Fiyatı Hesapla Kitap Başvurusu Yap Alo Bilgi: 0 544 687 66 90ÜYE GİRİŞİSEPETİM
Üye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üyelik Kaydı
Hizmetlerimizden faydalanmak ve kayıtlı üye olmak için başvuru yapın.
Hemen Üye Ol
Üyelik Hizmetleri
ARA

Ücretsiz Kitap Basımına Nasıl Başvurulur

Ücretsiz Kitap Basımı Mümkün mü?

Yayınevimize gelen dosyaların çoğunda yazarlar kitaplarını ücretsiz bastırmak istediklerini söylemektedir. Ücretsiz kitap çıkarabilmek mümkün mü? Bunun için ne yapmak gerekir?

Yayınevimize bir kitap basımı talebiyle bir dosya geldiğinde dosya üç aşamalı bir ön incelemeden geçirilir.

Birinci aşama: Bu aşama yayın heyeti tarafından yapılır. Yayın heyeti edebiyat, şiir, tarih, araştırma gibi branşlaşmış editör ve redaktör heyetinden oluşur. Bu heyetten herkes gelen dosyanın kısa bir bölümünü alarak inceler ve değerlendirmesini söyler. Yayın heyetindeki çoğunluğun kitabın basıma uygun olmadığı bilgisini vermesi durumunda yazara kitabın basıma uygun olmadığı bilgisi verilir. Yayın heyetindeki çoğunluğun kitabın basıma uygun olduğu bilgisini vermesi durumunda ise ikinci aşamaya geçilir.

İkinci aşama: Dosyanın türü ne ise o türde uzmanlaşmış editör tarafından daha ayrıntılı bir incelemeye tabii tutulur. Branş editörünün kitabın basıma uygun olmadığı bilgisini vermesi durumunda yazara kitabın basıma uygun olmadığı bilgisi verilir. Branş editörünün kitabın basıma uygun olduğu bilgisini vermesi durumunda ise üçüncü aşamaya geçilir.

Üçüncü aşama: İlk iki aşamada kitabın basılması yönünde karar verilmiş ise bu aşamada pazarlama bölümü kitabın basılması durumunda satış durumun ne olacağını değerlendirir. Bu değerlendirme içerikten bağımsız olarak yazarın kitlesi, sosyal medya kullanımı, daha önce kitabı varsa bunların satış grafikleri gibi elli kadar kriter üzerinden yapılır. Bu değerlendirme sonucunda kitabın ücretli veya ücretsiz basılacağına karar verilir.

Eğer kitabın ücretsiz basılması yönünde bir rapor ortaya çıkmışsa yazara yüzde kaç telif ödeneceği, kitabın kaç yıllık telifinin yayınevinde kalacağı gibi ayrıntılar ortaya konur ve yazara sunulur. Yazarın şartları kabul etmesi durumunda kitap baskı süreci başlamış olur.

Eğer kitabın ücretsiz basılmaması yönünde bir rapor ortaya çıkmışsa yazara durum bildirilir. Yazar ücretli kitap basımını kabul ederse, kitap basım paketlerinden bütçesine göre tercih yapar ve baskı süreci başlamış olur.

Dolayısıyla dosyanızı ücretsiz kitap bastırmak için yayınevimize gönderdiğinizde hem içeriğin iyi olması hem de satış riski konusunda bir elemeden geçmesi gerekmektedir. Elbette içerik de hatalar olacaktır. Bu hatalar editasyon aşamasında düzeltilecektir. Buradaki içeriğin iyi olmasından kastımız dosyanın genel olarak edebi, sanatsal, bilimsel açıdan değerli olmasıdır.

Bazı yazarlar kitabının çok satacağını çünkü içeriğinin harika olduğunu söylemektedir. Kısa vadede kitap satışının kitabın içeriği ile alakalı olmadığını bilmeniz gerekir. Elbette iyi içerikli bir kitap yıllar içerisinde kendi kitlesini bulacak, çok okunacak ve çok satacaktır.

Ücretsiz kitap basımı talebiyle dosya gönderirken, muhakkak özgeçmişiniz, varsa sosyal medya hesaplarınız ve etkilediğiniz kitleler hakkında bilgi verin. Daha özetle yayınevini, neden sizin kitabınızı ücretsiz basması gerektiğine ikna etmelisiniz.

Dosyalarınızı info@tilkikitap.com adresine göndererek kitap basımı konusunda değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

Kitapla ve sevgiyle kalın.

Kitap Baskı Yazıları

©2008 - 2023, Tilki Kitap / Kitap Şeyleri ortak iştirakidir.
Tilki Kitap : Çamlık Mahallesi, İkbal Caddesi, Dinç Sokak, No:25, Er Plaza İş Merkezi, K:1, D:2, Ümraniye/İstanbul
M. Hizmetleri : 0 544 687 66 90
Fax : 0 544 687 66 90
Telefon : 0 544 687 66 90
E-Posta : proje@tilkikitap.com

Numaranızı Yazın Sizi Arayalım

0%